Przyprawy w kuchni to jedne z podstawowych składników, które dodaje się do niemal wszystkich rodzajów dań. Ich rola w gotowaniu jest ogromna. Jakie przyprawy w kuchni są stosowane najczęściej?
Przyprawy w kuchni – dlaczego niezbędne?
Przyprawy to składniki znane i używane od tysięcy lat. Łączy się z rozmaitymi produktami spożywczymi, by stworzyć dania o wyjątkowym smaku i aromacie. Przyprawy mają w kuchni bardzo szerokie zastosowanie. Idealnie sprawdzają się jako element dań gotowanych, smażonych, pieczonych, duszonych, grillowanych. Dodaje się je również do wypieków, deserów, koktajli. Przyprawy w kuchni są także niezbędnym elementem np. sałatek, surówek, przekąsek, kanapek. Warto wspomnieć, że walory smakowe i zapachowe to niejedyne zalety tych składników. Za ich pomocą można też zmienić danie pod kątem wizualnym (np. kurkuma świetnie sprawdza się jako naturalny barwnik spożywczy).
Wiele przypraw ma również właściwości zdrowotne, np. pobudza trawienie, przyspiesza metabolizm, wspiera pracę układu krążenia, hamuje proces starzenia skóry i podnosi odporność. Niektóre z przypraw działają też przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Skąd wziąć przyprawy?
Popularne i często używane przyprawy kuchenne dostępne są w każdym supermarkecie czy sklepie spożywczym. Nieco mniej znane rodzaje można natomiast kupić w mniejszych marketach (np. ze zdrową żywnością), e-sklepach, w hurtowniach czy na targach. Przyprawy kuchenne mają formę m.in. nasion, liści, korzeni, płynów i sproszkowanych warzyw. Wiele osób chętnie korzysta też z dostępnych w sklepach mieszanek. Przykładem jest curry, zioła prowansalskie, pieprz ziołowy oraz wersje korzenne dodawane do ciastek, ciast, pierników. Przyprawy i zioła można również samodzielnie uprawiać w ogrodzie, na balkonie, tarasie, czy na domowym parapecie.
Najpopularniejsze przyprawy w kuchni
Zdecydowanym numerem jeden, jeśli chodzi o przyprawy w kuchni, jest pieprz i sól. Składniki te stanowią bazę, na której opiera się smak wielu potraw. Trudno też wyobrazić sobie kuchnię polską bez kopru, pietruszki, majeranku, ziela angielskiego czy liści laurowych. Przyprawy te są elementem zup, dań rybnych i mięsnych, surówek. Poza tym bardzo często stosuje się w naszym kraju różne rodzaje papryk (słodką, ostrą, wędzoną, chilli), czosnek, bazylię, oregano, tymianek i rozmaryn, które są idealne m.in. do sałatek, zup, makaronów, sosów. Z kolei do deserów i napojów dodawana jest np. mięta, cynamon, imbir, goździki, anyż i gałka muszkatołowa. Większość kucharzy nie wyobraża sobie swojej pracy również bez kminku, estragonu, lubczyku, cząbru i kolendry.