Kredyt hipoteczny to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż ze względu na dłuższy czas kredytowania oprocentowanie jest znacznie niższe niż w przypadku standardowych produktów kredytowych. Kolejną różnicą jest fakt, że maksymalne kwoty, które instytucje finansowe pożyczają w ramach produktów hipotecznych są bardzo wysokie (nawet powyżej miliona PLN). Jeżeli decydujemy się na produkt, jakim jest kredyt hipoteczny, to wiąże się to z koniecznością podpisania umowy obowiązującej przez wiele lat. Typowe okresy spłaty kredytów hipotecznych to 15 – 35 lat. Wyżej wymienione podstawowe cechy kredytów hipotecznych (wysokie kwoty pożyczki, długi okres kredytowania) jasno wskazują dlaczego osoba zainteresowana tym rozwiązaniem koniecznie musi posiadać podstawową wiedzę na ich temat.
Pożyczki hipoteczne
Produkty hipoteczne oferowane przez banki to po prostu kredyty, które posiadają zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Należy od razu podkreślić, że kredyt mieszkaniowy, kredyt hipoteczny lub pożyczka hipoteczna to pojęcia zamiennie używane przez wielu ludzi, nawet przez same banki, jednak w ramach produktów hipotecznych oferowane są nieco różniące się rozwiązania.
Kredyt mieszkaniowy
Kredyt mieszkaniowy, w niektórych bankach nazywany kredytem hipotecznym oznacza kredyt przeznaczony na zakup nieruchomości.
Jeżeli chcemy posiadać własne mieszkanie, lecz nie dysponujemy odpowiednio dużym zasobem gotówki, wtedy mamy szansę na samodzielne mieszkanie dzięki wsparciu banku. Bank może nam udzielić kredytu nawet na 35 lat.
Pożyczka hipoteczna
Pożyczka hipoteczna (w niektórych bankach również nazywana kredytem hipotecznym) to kredyt udzielony na dowolny cel właścicielowi nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie pożyczki.
Jeżeli posiadamy już nieruchomość (dom, mieszkanie, działkę) to możemy ją wykorzystać jako zabezpieczenie kredytu. Maksymalny okres kredytowania to zazwyczaj 20 lat.
Zarówno pożyczka hipoteczna jak i kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) wiążą się z koniecznością dokonania wpisu w księdze wieczystej naszej nieruchomości.
Czy rata kredytu hipotecznego może się zmieniać?
Rata kredytu hipotecznego może się zmieniać ze względu na wysokość WIBOR 3M. Łatwym sposobem porównywania kredytów jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która powinna uwzględniać wszystkie dodatkowe koszty. Kredyt hipoteczny to skomplikowany produkt, dlatego warto zerknąć na ranking kredytów hipotecznych.
Co wpływa na koszt kredytu hipotecznego?
Koszty kredytu to nie tylko oprocentowanie. Banki pobierają prowizje za sprzedaż swoich produktów. W przypadku produktów hipotecznych jesteśmy zobligowani do wykupu ubezpieczenia naszej nieruchomości z cesją na bank (czyli uprawnieniem banku do otrzymania odszkodowania do wysokości zadłużenia z tytułu poniesionych szkód na nieruchomości).
Może być konieczna wycena rzeczoznawcy (np. określenie wartości nieruchomości lub kosztów wykończenia mieszkania od dewelopera). Warto wiedzieć czy za ekspertyzę zapłaci bank czy my.